Alfred Wierusz-Kowalski (album)

Album "Afred Wierusz-Kowalski" został wydany dwujęzycznie (Polski-Angielski), zilustrowany zdjęciami czarno-białymi i w kolorze, pochodzącymi z europejskich muzeów oraz z dedykowanej artyście stałej ekspozycji w muzeum w Suwałkach. Za opracowanie merytoryczne treści odpowiada Eliza Ptaszyńska.

Alfred Wierusz-Kowalski (1849-1915) urodził się w Polsce, choć większość życia spędził kontynuując studia zagranicą. Malował ludzi (scenki obyczajowe), konie, psy myśliwskie w akcji, a zwłaszcza wilki jako motyw przewodni - w licznych wariantach, zawsze dynamicznie, dramatycznie lub anegdotycznie zarazem.
Wszystko wskazuje na to, że powodem - a raczej inspiracją - były dla niego wspomnienia z dzieciństwa związane z pewnym wydarzeniem mającym miejsce podczas podróży odbywanej po rodzinnych stronach (Suwałki, Polska), kiedy to wilki zaatakowały sanie ciągnięte przez konie. Ten odległy w czasie incydent powiódł artystę ku obserwacjom wilków pod kątem ich postawy w ruchu oraz ogólnego zachowania, po to by malować te zwierzęta w jak najautentyczniejszy sposób. Kilka z nich utrzymywał nawet w swej polskiej posiadłości (Mikorzyn), a potem tymczasowo we własnym warsztacie poza granicami kraju (Monachium).

You've successfully subscribed to Canine Hacking PL
Great! Next, complete checkout for full access to Canine Hacking PL
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.