Literatura
publikacja popularnonaukowa (2018)
"Wilczyca" relacja na blogu
Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania by Nate Blakeslee
Książka dedykowana "Szóstce" oraz niezwyklej sympatii, jaką solidarnie obdarzyli tę liderkę zarówno doświadczeni bywalcy regularnie przebywający w parku Yellowstone, jak i sezonowi / gościnnie odwiedzający.
To historia opowiedziana wprost, oparta na szczegółowym wywiadzie i skrupulatnych notatkach obserwatorów tamtejszych dzikich drapieżników (w tym profesjonalnych); pospołu przez pryzmat ekoturystyki, działalności naukowo-badawczej oraz z punktu widzenia typowej, miejscowej tradycji myśliwskiej (traperzy, współcześni myśliwi).
Cały spektakl rozgrywa się na tle reintrodukcji wilka do ekosystemu Yellowstone - procesu pilnie śledzonego przez biologów, ekologów, studentów i badaczy, który wystartował obalając jedną skostniałą teorię behawioralną psowatych po drugiej - gdzie aktorami są żyjące tam zwierzęta.
publikacja popularnonaukowa (2017)
"Mądrość wilków" relacja na blogu
Mądrość wilków by Elli H. Radinger
Subiektywnie, acz celnie - książka napisana przez entuzjastę przyrody i etologa zarazem, zilustrowana realnymi przykładami pochodzącymi z osobistych relacji z życia wilków widzianych okiem osoby zafascynowanej ich społeczną naturą. Wszystko to czyni karierę autorki kompletną i godną uwagi, nawet jeśli nie jest ona naukowcem, a po prostu wielbicielką wilków i wnikliwym obserwatorem, pisarką snującą opowieść opartą na własnych doświadczeniach wynikających z przebywania w otoczeniu wybranych wilczych grup rodzinnych lub pojedynczych osobników.
publikacja popularnonaukowa (2015)
Wilki by Adam Wajrak
Kolejny, dobrze spędzony wieczór bibliofila. "Wilki" to kompletna książka dedykowana życiowym doświadczeniom autora, przemycająca istotne informacje na temat wilka europejskiego oparte o zaufane źródła oraz wartościowe rezultaty polskich obserwacji naukowych. Świetna lektura. Przeczytana jednym tchem.