Pies - nauka przywołania

Przywołanie na komendę: Pies, słysząc wytrenowany sygnał / komendę przerywa wykonywaną czynność, zawracając w stronę przewodnika.

Uwaga: Imię psa nie jest komendą przywołania! Może ją poprzedzać, jeśli nie mamy pewności, że pies zrozumie / usłyszy (głośno szczeka, nasłuchuje, pozostaje skupiony na obserwacji obiektu, rozprasza go zabawa, interakcja z innym zwierzęciem).

  • Trening zaczynamy w warunkach domowych - najlepiej wtedy, kiedy pies na nas patrzy i/lub znajduje się tuż obok, w zasięgu wzroku.
  • Po kilku sukcesach po rząd (nagrodzone powtórzenia), jeśli uznamy, że pies potrafi - przenosimy ćwiczenia na zewnątrz, w znajome otoczenie (podwórko, ogród).
  • Po kilku sukcesach po rząd (nagrodzone powtórzenia), jeśli uznamy, że pies potrafi - przenosimy ćwiczenia na bezpieczny (ogrodzony) teren, dodajemy rozproszenia (cokolwiek może odwrócić uwagę psa).

W każdej fazie powtarzamy sesje treningowe krok po kroku.

  • krok 1

Przywołujemy psa do siebie wybraną komendą (np. "do mnie") albo sygnałem (np. gwizdnięciem, użyciem gwizdka) → chwalimy/nagradzamy za każdy zwrot, podejście, podbiegnięcie etc. (jeżeli uda się od razu przywołać psa do siebie - pomijamy kolejny krok).

  • krok 2

Jeżeli pies nie podchodzi / nie podbiega po komendzie / sygnale, należy dopingować go do podążania - entuzjastycznie, wysokim tonem głosu i/lub odbiegając w przeciwnym kierunku (tak, aby zaczął ścigać uciekającego).

  • krok 3

Przywołujemy psa do siebie wybraną komendą / sygnałem → chwalimy/nagradzamy za każdy powrót.

Generalizowanie (czyli spontaniczne testowanie, gruntowanie komendy):
Chwalimy/nagradzamy przywołanie losowo, w dowolnych warunkach (różne sytuacje i miejsca). Finalnie ćwiczymy na spacerach, kiedy pies biega swobodnie (początkowo na długiej lince).

Przywołanie uznajemy za wyuczone, kiedy pies reaguje przybiegając w warunkach ekstremalnych rozproszeń (odwołuje się od zabawy/interakcji z innymi psami, obserwowanego obiektu, tropionego zapachu, zawraca z pełnego biegu).

Jeżeli pies reaguje wybiórczo - w pewnych sytuacjach nie przybiega na komendę - to przywołanie nie zostało prawidłowo wyuczone.

W razie problemów / zapytań / wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalnym trenerem lub behawiorystą.


Kontakt: kinga.wolk@k9hacking.pl

You've successfully subscribed to Canine Hacking PL
Great! Next, complete checkout for full access to Canine Hacking PL
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.