Psy pasterskie (z naciskiem na owczarki) - zaganiające albo pilnujące stada - stanowią podstawę metodyczną ochrony zwierząt gospodarskich przed polującymi/migrującymi drapieżnikami.[1] Ich zadaniem jest wspierać pasterza - kooperując z nim bezpośrednio na pastwisku (pasienie) albo pośrednio, kiedy autonomicznie patrolują określony teren, na którym wypasany jest inwentarz (stróżujące).

Pies pasterski pilnujący stada owiec będzie reagował samodzielnie (decyzyjność), niezależnie od człowieka (opiekun psa nie musi być obecny). Przez cały czas pozostanie w trybie pracy (czujny stróż), nawet wypoczywając - z pozoru leniwie polegując, drzemiąc - za dnia. Psy strzegące owiec są z definicji mocno terytorialne, przy czym jest to cecha rasowa, wskazana dla ich typu (docelowo, intencjonalnie wzmacniana). Stąd teren, na którym pracuje taki pies powinien być ogrodzony oraz oznaczony tablicami ostrzegawczymi, tak aby całość była wystarczająco widoczna.

Psy pasterskie stróżujące, zgodnie ze swoim przeznaczeniem (istota pochodzenia geograficznego rasy) kamuflują do otoczenia dzięki umaszczeniu - na pierwszy rzut oka niewidoczne pośród licznych owiec na rozległym obszarze łąki i/lub zamaskowane skałami. O swojej czujnej obecności dadzą znać miarowym szczekaniem, gdy zaalarmowane będą krok po kroku zmierzać w stronę zauważonego intruza - potraktują tak samo zwierzę drapieżne, jak i obcą osobę - z zamiarem nakłonienia do wycofania z ich terytorium (w tym wypadku ogrodzony areał).

Wskazówki dla ekoturysty / agroturysty:

  • Jeśli biegniesz - zwolnij (do tempa spacerowego) przechodząc wzdłuż oznakowanego obszaru / mijając stado zwierząt.

Szybko przemieszczający się obiekt może zaniepokoić owce i/lub zaalarmować psa, który natychmiast zareaguje na dynamiczne zmiany w otoczeniu.

  • Nie przechodź na skróty przez teren, na którym pasą się owce - omiń ich stado z daleka.

Pastwisko określa pewien areał, który nie zawsze będzie dostatecznie ogrodzony albo zaopatrzony w tabliczki. Zachowując odległość masz szanse uniknąć konfrontacji ze szarżującym/szczekającym owczarkiem.

  • Jeśli twój pies biega swobodnie - przywołaj go i zapnij na smycz.

Tym bardziej, jeśli uzyskał on bezpośredni dostęp do zwierząt na pastwisku (brak ogrodzenia, ogrodzenie łatwe do pokonania); zwłaszcza, jeśli podbiega do nich i/lub je oszczekuje. Pies pasterski może potraktować go jako ewidentne zagrożenie, a w przypadku, gdy twój pies bywa zadziorny konfrontacja "rywali" stanie się nieunikniona.


[1] Mowa o integralnym elemencie ekologicznego pasterstwa, agrokultury czy hodowli zwierząt - opartych na zarządzaniu/gospodarowaniu świadomie (wobec koegzystowania z przyrodą we współdzielonym środowisku) oraz niekonfliktowo (w kontekście współistnienia z dzikimi drapieżnikami na tym samym terytorium).